بسم الله الرحمن الرحیم

جواز تأسیس

جواز تأسیس

اخذ جواز تأسیس در اصفهان

جواز تأسیس به مجوزی که افراد اعم از حقوقی یا حقیقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی-اقتصادی اخذ می کنند گفته می شود. موضوعی که برای آن می خواهید جواز بگیرید باید با موضوع شرکت مرتبط باشد.

این جواز به دو صورت حقیقی و حقوقی صادر می شود. اولین قدم راه اندازی کارخانه یا واحد تولیدی، دریافت جواز است. در صورتی که تحت شرکت خاص است، به صورت حقوقی و در غیر این صورت به صورت حقیقی صادر می شود. صاحبان این جواز می توانند در یکی از شهرک های صنعتی که در متن جواز قید شده،کالاهای مشخص شده در جواز را تولید نمایند.

جواز تأسیس از تاریخ صدور به مدت یکسال اعتبار دارد و بعد از گذشت یکسال با توجه به میزان پیشرفت قابل تمدید بوده و در صورت عدم اقدام از سوی متقاضی، جواز خود به خود از اعتبار خارج گشته و باطل می شود. جواز تأسیس امکان انتقال به غیر را نیز دارد. مرجع صادر کننده ی جواز تأسیس بر حسب نوع فعالیت اقتصادی متفاوت است. مثلا در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی ، وزارت جهاد کشاورزی ؛ در حوزه ی کارآفرینی و مشاغل خانگی ، وزارت کار و تعاون و برای عمده فعالیت های صنعتی، وزارت صنعت و معدن مرجع صادرکننده ی جواز می باشد.

    مزایای اخذ جواز تأسیس:

 • از مزایای اخذ جواز تأسیس، واگذاری زمین در شهرک های صنعتی با شروط مناسب می باشد که به شکل ۳۰% نقدی و ۷۰% وام فاقد بهره است که از سوی وزارت صنایع پرداخت می شود. طریقه ی بازپرداخت وام به شکل اقساط ۳۶ ماهه و در سررسیدهای ۳ ماه یکبار می باشد که این وام فاقد هر نوع سود بانکی و کارمزد است.
 • ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علائم تجاری
 • امکان شرکت در نمایشگاه های تجاری داخلی و خارجی
 • در دسترس بودن پیش طرح توجیهی(PFS) تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه گذاری
 • امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و بازپرداخت بلند مدت

نکات مهم:

 • جواز حقیقی و حقوقی مشابه هستند و تفاوتی در آن ها مشابه نمی شود،اما اگر قرار باشد وام بالای یک میلیارد تومان برای صنعت مورد نظر اخذ شود بهتر است که حقوقی باشد.
 • پس از اخذ جواز تأسیس،متقاضی می تواند معرفی نامه زمین برای شهرک صنعتی و هم چنین از موسسه مذکور دریافت کند.چنانچه متقاضی تمایل داشته باشد،این موسسه می تواند در خصوص دریافت وام از بانک ها به منظور تولید نیز خدمات ارایه دهد.برای دریافت وام باید یک جلد طرح توجیهی که رقم هزینه های کامل در آن قید شده باشد به همراه داشت.
 • بعد از صدور جواز تأسیس می توان نسبت به اخذ پروانه بهره برداری اقدام کرد یعنی قبل از صدور پروانه باید جواز تأسیس گرفته شود.
 • جواز تأسیس به درخواست شخص و یا با منقضی شدن مدت زمان قانونی جواز، ابطال و از درجه اعتبار ساقط می گردد.

تفاوت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری:

جواز تأسیس به سندی که نشان دهنده پیش بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول است، اطلاق می گردد که پیش از تأسیس یک واحد صنعتی صادر می شود، در حالی که پروانه بهره برداری به سندی گفته می شود که نوع و ظرفیت تولید ایجاد شده برای یک محصول در مکانی مشخص را نشان می دهد و پس از تأسیس واحد صنعتی و پیش از شروع تولید صادر می شود.

به عبارت دیگر جوازتاسیس در واقع به موافقت اصولی (اولیه) و یا مجوزی اطلاق می گردد که مطابق آن متقاضی اجازه دارد جهت اجرای کارهای تولید ، مونتاژ ، طراحی آسانسور ، فنی مهندسی و … در محدوده مد نظر شرکت به فعالیت بپردازد. کسب این موافقت به منزله عدم اخذ مجوزهای دیگر مرتبط با موضوع فعالیت تلقی نمی‌گردد. به عنوان مثال جهت تولید کالاهای دارویی ، غذایی و آرایشی بهداشتی و … باید مجوز بهداشت و نیز پروانه بهره برداری قبل ازشروع تولید کسب شود و یا جهت اخذ پروانه مهندسی می توان پس از اخذ جواز فنی مهندسی اقدام مقتضی را صورت داد.

 شرایط لازم جهت اخذ جواز تأسیس:

به طور کلی اخذ مجوز دارای مراحلی نظیر ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد،اخذ مجوز از شهرداری و وزارت دارایی و تایید صلاحیت شخصی و مکانی از سوی اداره نظارت بر اماکن عمومی می باشد.

شرایط عمومی متقاضیان جواز تأسیس:

– تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران

– حداقل سن ۱۸ سال تمام

– دارا بودن برگه پایان خدمت یا معافیت(ویژه ی آقایان)

جواز تأسیس به دو صورت حقوقی و یا حقیقی صادر می شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز به صورت شخصیت حقیقی:

– کپی مدارک هویتی شامل کپی شناسنامه و کارت ملی

– کارت پایان خدمت (ویژه ی آقایان)

– آدرس و کد پستی و شماره های تماس محل اقامت دائمی

– لیست کالاهای درخواستی جهت تولید

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز به صورت شخصیت حقوقی:

– کپی شناسنامه مدیر عامل به همراه کارت ملی

– کارت پایان خدمت مدیر عامل

– آگهی تأسیس و آخرین آگهی تغییرات شرکت به همراه آدرس و شماره های تماس محل اقامت دائمی

– لیست کالاهای درخواستی جهت تولید

– لیست شهرک های صنعتی

– کلمه”تولید” در موضوع فعالیت شرکت

مراحل صدور جواز اینترنتی:

برای اخذ جواز تأسیس ابتدا باید در سایت بهین یاب ثبت نام کرده و مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ورود کلمه کاربری و رمز عبور
 2. تکمیل فرم درخواست و ثبت آن
 3. تعیین اولویت موضوع
 4. صدور جواز
نکته ۱: منظور از موضوعات اولویت دار چیست؟

با توجه به معیارهای اولویت بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تقسیم بندی موضوعات سرمایه گذاری به دو بخش اولویت دار (الف) و بدون اولویت (ب) ، صورت می گیرد. موضوعات گروه الف از اولویتهای ویژه سرمایه گذاری برخوردار بوده و مشمول دریافت تسهیلات می گردند و اعطای تسهیلات در مورد موضوعات گروه ب با شرط پیشرفت بالای ۶۰% صورت می گیرد (البته اولویت اختصاص تسهیلات به گروه الف می باشد).

نکته ۲: آیا تأیید اولویت یک موضوع سرمایه گذاری به مفهوم صدور جواز تأسیس متناظر با اولویت تعیین شده موضوع می باشد؟

پاسخ منفی است چراکه ممکن است موضوعی در حالت کلی از اولویت ‘ب’ برخوردار باشد ولی برای سرمایه گذاری جهت اجرای موضوع خاصی از زیر مجموعه آن موضوع جواز نوع ‘الف’ صادر گردد و برعکس.

نکته۳: چگونه می توان از نوع اولویت (الف یا ب) موضوع اطلاع پیدا کرد؟

پس از انتخاب گزینه دارای اولویت(الف) یا بدون اولویت(ب) در بخش فرصتهای سرمایه گذاری و کلیک بر روی گزینه نمایش ، کلیه موضوعات دارای اولویت الف یا ب را مشاهده خواهید کرد. درصورتی که می خواهید از اولویت موضوع در حوزه مشخصی مطلع گردید می توانید در بخش طبقه موضوع، پس از انتخاب رشته فعالیت مورد نظر و کلیک روی گزینه نمایش ، فهرست موضوعات اولویت دار در آن زمینه را مشاهده فرمایید

نکته ۴:معیارهای اولویت بندی موضوعات سرمایه گذاری چیست؟

تولید محصول یا اشتغال ، اهداف اصلی سرمایه گذاری را تشکیل می دهند. از آنجا که مکان باید در هنگام تعیین فرصت های سرمایه گذاری، مشخص گردد؛ می توان بر اساس مشخصات محصول و محل استقرار، معیارهای سرمایه گذاری را انتخاب نمود که برخی از آنها عبارتنداز :

– امکان صادرات

-کیفیت محصول

-کیفیت فرایند (مصرف انرژی ،آب، ضایعات)

– وابستگی به خارج (مواداولیه،فناوری)

– پیشران بودن

– نسبت سرمایه گذاری به اشتغال

– فناوری بالا

– ارزش افزوده بالا

– تکمیل حلقه مفقوده (مواد یا تجهیزات تولید)

– جبران تحریم

– ضروری بودن

– تکمیل طرح های نیمه تمام

نکته ۵: برخی از معیارهای انتخاب مکان استقرار عبارتند از:
 • نرخ بیکاری
 • دسترسی به منابع و زیر ساختها (انرژی،آب، ریل، جاده، بندر، مواد اولیه)
 • نزدیکی به بازارهای مصرف
مراحل بعدی پس از تکمیل فرم ثبت نام جواز:

متقاضی پس از ثبت موضوعات در بخش گام پنجم صدور جواز (موضوعات تعیین اولویت شده )، باید به اداره صنایع استان مربوط که درسیستم ثبت کرده است مراجعه و جواز واحد خود را دریافت نماید. درخصوص موضوعات ثبت شده در بخش گام چهارم و مواردی برای آنها اولویتی مشخص نگردیده است، اولویت موضوعات پس از تطبیق با برنامه راهبردی ، بر اساس اولویت های سرمایه گذاری و موضوعات اولویت دار، بررسی شده پس از تقریبا(حدود یکماه) تعیین می گردد.

برای مشاوره و راهنمایی در اصفهان و تمامی شهرهای استان اصفهان در هر ساعت و هر زمان با مشاوران مؤسسه حقوقی اسپادانا تماس بگیرید. تخصص ما، جلب رضایت متقاضیان، با ارایه مناسب ترین خدمات، در کوتاهترین زمان ممکن است.