بسم الله الرحمن الرحیم

جواز بهره برداری

جواز بهره برداری

اخذ پروانه بهره‌برداری در اصفهان

پروانه بهره برداری چیست؟

پروانه بهره برداری جوازی است که به تمامی واحدهای صنعتی که کارهای لازم، از جمله تأسیسات واحداث ساختمان و تأمین زمین، نصب ماشین آلات خط تولید، تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند، اعم از اینکه شامل جواز تأسیس بوده یا نبوده اند، داده می شود.

پروانه بهره برداری در صورتی قابلیت صدور دارد که در تمامی بخش ها اقدامات لازم برای راه اندازی کارها انجام شده باشد از جمله:

۱- تأمین زمین و انتخاب محل راه اندازی کسب و کار ۲- تأمین انرژی ۳- تأمین نیروی انسانی ۴- انجام آزمایشات.

زمانی که همه مراحل ذکر شده انجام شده باشد، تولید کننده مجاز به اخذ پروانه بهره برداری می باشد و می تواند درخواست دهد.

تفاوت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری:

جواز تأسیس به سندی که نشان دهنده پیش بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول است، اطلاق می گردد که پیش از تأسیس یک واحد صنعتی صادر می شود، در حالی که پروانه بهره برداری به سندی گفته می شود که نوع و ظرفیت تولید ایجاد شده برای یک محصول در مکانی مشخص را نشان می دهد و پس از تأسیس واحد صنعتی و پیش از شروع تولید صادر می شود.

به عبارت دیگر جوازتاسیس در واقع به موافقت اصولی (اولیه) و یا مجوزی اطلاق می گردد که مطابق آن متقاضی اجازه دارد جهت اجرای کارهای تولید ، مونتاژ ، طراحی آسانسور ، فنی مهندسی و … در محدوده مد نظر شرکت به فعالیت بپردازد. کسب این موافقت به منزله عدم اخذ مجوزهای دیگر مرتبط با موضوع فعالیت تلقی نمی‌گردد. به عنوان مثال جهت تولید کالاهای دارویی ، غذایی و آرایشی بهداشتی و … باید مجوز بهداشت و نیز پروانه بهره برداری قبل ازشروع تولید کسب شود و یا جهت اخذ پروانه مهندسی می توان پس از اخذ جواز فنی مهندسی اقدام مقتضی را صورت داد.

انتقال پروانه بهره برداری

انتقال پروانه بهره برداری به این صورت می باشد که  پروانه بهره برداری را میتوان در همان شهرک صنعتی انتقال داد و  قابل انتقال به شهرک دیگری نمیباشد .

تمدید پروانه بهره برداری

تمدید پروانه بهره برداری معمولاً  به این  صورت می باشد که بازدید ها از سوی  سازمان صنعت معدن تجارت صورت می‌گیرد و فعال بودن مورد بررسی قرار می‌گیرد در واقع می‌توان گفت چیزی به نام تمدید مجوز مانند مجوزات دیگر نخواهیم داشت. هر ساله فعال بودن واحدهای صنعتی برسی می‌شود و پروانه بره برداری واحدهای که غیرفعال هستند  معلق شده  و پروانه بهره برداری واحدهای فعال تمدید می‌شود .

امتیازات پروانه بهره برداری

 • ثبت برند برای محصولات
 • اخذ وام مضاربه و وام خرید ماشین آلات یا تجهیزات اولیه
 • معاف شدن از پرداخت مالیات در صورتیکه اشخاص حقیقی یا حقوقی بمنظور فعالیت های فرهنگی و هنری، انتشاراتی و مطبوعاتی جواز از وزارت ارشاد اخذ کنند.
 • شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی بمنظور معرفی کالا و محصولات خود .
 • بهره مندی از تمامی مزایا و تشویقی هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای بخشهای تولیدی فعال معین کرده که شامل تسهیلات وام سرمایه در گردش، خرید سوخت، ورود ماشین آلات و مواد اولیه، گرفتن پروانه ساخت بهداشت ، اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد و…
 • امتیاز دریافت نشان استاندارد، برای بخشهای دارای پروانه بهره برداری که محصولات تولیدی آنها شامل استاندارد اجباری می ‌باشند.
 • مدت زمان اعتبار پروانه بهره برداری از تاریخ صدور تا زمانی که بخش تولیدی فعالیت داشته و قادر به تادیه فرم بیمه و قبوض میباشد و نسبت به ثبت آمار تولید در سایت آمار صنعت اقدام مینماید دائمی هستند.
 • بخشهای دارای جواز پروانه صنعتی که بدلیل قادر نبودن بازپرداخت اقساط بانکی، مرتکب جرایم بانکی می‌شوند، امکان بهره‌ مندی از بخشودگی جرایم بانکی دولتی و نیز پرداخت بدهی خود رابرای مدت یکسال را دارند. همچنین واحدهای بحرانی که دارای بدهی ‌‌های بانکی، بدهی به نهادهای دولتی و حقوق پرسنلی می‌ باشند نیز قادرند تا ضمن رفع صدور اجرائیه از استمهال دیون و گرفتن وام سرمایه برخوردار شوند.

 اخذ پروانه بهره برداری

پس از اتمام مراحل احداث و تولید آزمایشی، بازدید و ظرفیت سنجی که توسط سازمان انجام می شود و رعایت شرایط مندرج در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری حسب مورد برای شخص حقیقی یا حقوقی صادر می شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره برداری:

 • درخواست کتبی با سربرگ شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره.
 • کپی اساسنامه، روزنامه رسمی، و آخرین تغییرات واحد متقاضی (در صورت حقوقی بودن).
 • ارائه مدارک زمین (مالکیت یا قرارداد واگذاری زمین به نام متقاضی صدور پروانه بهره برداری)
 • ارائه مستندات زمین، آب، برق، گاز و تلفن و هزینه انجام شده.
 • اخذ استعلامات مربوطه.
 • آغاز شروع عملیات تولید آزمایشی.
 • تصویر جواز تاسیس (درصورت تمدید، گواهی تمدید جواز تاسیس).
 • ارائه پیشرفت فیزیکی بالای ۷۵ درصد.
 • ارائه گواهی پایانکار .
 • تاییدیه­ های استعلامات.
 • بازدید کارشناسان صنعت معدن تجارت جهت ظرفیت سنجی محصولات

مراحل صدور پروانه بهره برداری

تکمیل پرسشنامه پروانه بهره برداری و تحویل آن به اداره صنایع و معادن

ظرفيت سنجي براي تعيين حداكثرظرفيت توليد بر اساس ماشين آلات منصوب (در مورد واحدهايي كه بخشي ازظرفيت كل،آماده بهره برداري باشد. صدور پروانه بهره برداري براي آن بخش بلامانع است.)

صدور پروانه بهره برداري بر اساس ماده ۱۳ فصل سوم قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مورخ ۲۷/۲/۱۳۷۴ موكول به تائيد محل استقرار با رعايت ضوابط و معيارهاي سازمان حفاظت محيط زيست مي باشد.

هزينه صدور پروانه بهره برداري بر اساس تصويب نامه ۱۸۱۵۴ مورخ ۳/۴/۱۳۶۴ هيات وزيران به حساب شماره ۳۱۰ خزانه يا سازمان امور اقتصادي استان واريز مي گردد.

پروانه بهره بر اساس اطلاعات جمع شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره برداري تهيه و به متقاضي تحويل مي گردد.

تبصره ها:

ماده ۱: كليه واحدهاي صنعتي كه اقدامات لازم براي نصب ماشين آلات خط توليد، تأمين نيروي انساني مورد نياز وتوليد آزمايشي را انجام داده باشند اعم از اينكه داراي جواز تأسيس يا اعلاميه تأسيس بوده و يا نباشند، با رعايت اين دستورالعمل ، مي توانند پروانه بهره برداري دريافت دارند.

تبصره(۱): توليد آزمايشي به منزله نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مرتبط با توليد محصول، ونيز توليد محصول در يك دوره مشخص به صورت انبوه مي باشد. تشخيص انجام توليد آزمايشي با سازمان صنايع ومعادن استان مربوطه است.

تبصره(۲): رعايت ممنوعيت صدور پروانه بهره برداري در شعاع ۱۲۰ كيلومتري تهران وشعاع ۵۰ كيلومتري اصفهان ضروري است .

اصلاح پروانه بهره برداری

اقدام برای  اصلاح پروانه بهره برداری  با مراجعه به سازمان صنعت و معدن استان امکان پذیر می باشد، بعد از مشخص شدن کارشناس مربوطه ثبت نام درسایت بهین یاب صورت  می پذیرد. با مراجعه به سایت بهین یاب  و ” ورود به بخش سرمایه گذاری ” از قسمت ”  صدورپروانه بهره برداری  واحدهای تولیدی  ” اصلاح پروانه ” انتخاب می شود.

تغییر نام و مالکیت پروانه بهره برداری

این اقدام به دو صورت انجام می شود:

 1. شرکت هایی که فقط نام آن ها تغییر می کند و شناسه ملي حقوقي آنها تغییر نمی کند.
 2. شرکت هایی که شناسه ملی حقوقی آنها تغییر می کند.

(افراد حقیقی که کد ملی آنها تغییر می کند در زمره تغییر مالکیت قرار می گیرند.)

برای انجام تغییر مالکیت نیاز به استعلام شرکت شهرک ها وجود دارد که این ارگان باید اعلام کند آیا امکان تغییر مالکیت وجود دارد یا خیر و شرایط و چگونگی واگذاری را عنوان می کند. بعد از تایید شرکت شهرک ها مراحل تغییر مالکیت صورت می گیرد. نکته حائز اهمیت این است که مالک جدید باید کد کاربری سایت بهین یاب داشته باشد.

تعلیق پروانه بهره برداری

تعلیق پروانه بهره برداری می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. با توجه به همین امر برای تعلیق پروانه بهره برداری اول باید به سازمان در خواست داد و علت تعلیق در این در خواست ذکر شود.سپس در سایت بهین یاب ثبت نام کرد.کارشناسان مربوطه بعد از بررسی مدارک نسبت به تعلیق پروانه بهره برداری اعلام نظر می کنند.

برای مشاوره و راهنمایی در اصفهان و تمامی شهرهای استان اصفهان در هر ساعت و هر زمان با مشاوران مؤسسه حقوقی اسپادانا تماس بگیرید. تخصص ما، جلب رضایت متقاضیان، با ارایه مناسب ترین خدمات، در کوتاهترین زمان ممکن است.