بسم الله الرحمن الرحیم

ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان

ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان

ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان

دسته: ثبت شرکت

ثبت شرکت سهامی خاص در اصفهان

طبق قانون تجارت لایحه اصلاحی ماده ۴ شرکت سهامی خاص به این صورت تعریف می شود :

شرکت ‌هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسیس منحصراً توسط مؤسسین تأمین گردیده است. این گونه شرکت‌ها شرکت سهامی خاص ‌نامیده می‌شوند.

به عبارت دیگر، شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی (حتی اگر موضوع عملیات آن ٬ امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه آن منحصراً توسط مؤسسین تامین می گردد و سرمایه آن بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که سرمایه نقدی می باشد به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام ٬ بعد از ثبت شرکت سهامی خاص بر اساس مبلغ اسمی سهام می باشد.

برخی ویژگی های مهم شرکت‌های سهامی خاص عبارت است از:

 • شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌شود ولو این که موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد و باید توجه داشت که شرکت های سهامی خاص می توانند موضوع غیر بازرگانی هم داشته باشند.
 • نکته: برخی موضوعات نیاز به مجوز دارند که اگر در موضوع اساسنامه آورده شود باید قبل از ثبت شرکت، جواز آن موضوع را از مرجع صادر کننده جواز، اخذ نمود. (برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش انواع مجوزها مراجعه فرمایید)
 • در شرکت سهامی خاص تعداد شرکاء نباید از سه نفر کمتر باشد و همچنین در این نوع شرکت‌ها حداکثر تعداد شرکاء تعیین نشده است و می تواند هر تعداد شریک و سهامدار که شرکت لازم دارد در شرکت عضو شود.
 • در تمامی اوراق، اطلاعیه‌ها، سربرگ‌های شرکت و هرجایی که نام شرکت آورده می شود باید در کنار نام شرکت عبارت سهامی خاص قید شود.
 • سرمایه شرکت سهامی خاص حداقل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل یکصد هزار تومان می باشد که در زمان تأسیس شرکت باید حداقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد ‌شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس نزد یکی از بانک‌ها سپرده گذاری کرد. هرگاه قسمتی از تعهد مؤسسین به صورت غیرنقد باشد باید عین آن یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی ‌حساب باز شده است تودیع و گواهی بانک را به ضمیمه اظهارنامه و ضمائم آن به مرجع ثبت شرکت‌ها ارائه نمود. برای سرمایه غیر نقدی نظر کتبی‌ کارشناس رسمی وزارت دادگستری الزامی می باشد.
 • سهام شرکت سهامی خاص، ممکن است با نام و یا بی نام و یا ممتاز (با رعایت تشریفات) باشد. هر شریک حداقل باید یک سهم داشته باشد تا در ردیف سهامداران قرار گیرد. باید توجه داشت که شرکت‌ های سهامی خاص نمی ‌توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ‌ها عرضه نمایند.
 • مرکز اصلی شرکت همان جایی می باشد که شرکت می خواهد فعالیت خود را در آنجا انجام دهد. باید توجه داشت که آدرس شرکت بسیار مهم می باشد به دلیل اینکه حوزه مالیاتی را مشخص می کند.
 • شرکت در شرف تأسیس می تواند دارای شعب مختلف باشد که با اعلام شعب و انجام امور ثبت شعب در هنگام ثبت تأسیس، در هزینه های ثبتی صرفه جویی نمود.
 • تعداد سهم هر شریک باید حداقل یک سهم باشد تا در لیست سهامداران جای بگیرد. باید توجه داشت که سهم کمتر از ۱ مثلاً ۰/۵ سهم وجود ندارد و حداقل میزان سهم یک می باشد.
 • هر شرکت برای آگهی های خود باید روزنامه کثیرالانتشاری مشخص نماید. روزنامه کثیرالانتشار روزنامه ای است که تأسیس و تغییرات شرکت و آگهی های دعوت سهامداران، صورت خلاصه در آن ذکر می‌شود. روزنامه رسمی با روزنامه کثیرالانتشار متفاوت می باشد. از اول سال ۹۶ چاپ روزنامه کثیرالانتشار اجباری شده و اگر شرکتی روزنامه کثیرالانتشار خود را چاپ نکند تغییرات بعدی خود را نمی تواند انجام دهد.
 • مدت شرکت می‌تواند به صورت محدود و یا نامحدود باشد. برای مثال شرکت هایی که برای انجام کارهای پروژه ای تأسیس می شوند عمدتاً به صورت محدود هستند و شرکت هایی که برای انجام امور بازرگانی هستند به صورت نامحدود تأسیس می شوند.
 • سال مالی اکثر شرکت ها در ایران از اول فروردین ماه تا آخر اسفند ماه می باشد. در بعضی از شرکت ها به علت شروع سال مالی متفاوت سال مالی متفاوتی برای آنها در نظر گرفته می شود. مثل مدارس و دانشگاه ها که آن ها از اول مهر ماه تا آخر شهریور ماه سال مالی خود را تعریف می کنند و یا بعضی از شرکت ها سال مالی خود را بر اساس سال میلادی تعیین می کنند.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص چیست؟

ابتدا باید ۲ نسخه اظهارنامه ،۲ نسخه تقاضانامه، ۲ نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص و همچنین صورتجلسه مجمع عمومی مؤسس، جهت ثبت شرکت سهامی خاص و انتخاب نام شرکت، توسط شرکا امضا شود. پس از تدوین و تکمیل مدارک و همچنین ورود اطلاعات در سامانه ثبت شرکتها، شماره پیگیری دریافت نمود و نسبت به ارسال مدارک امضا شده به انضمام مدارک هویتی و گواهی عدم سوء پیشینه توسط اداره پست ( به همراه پاکت مخصوص ثبت شرکتها ) اقدام نمایید و مابقی مراحل را توسط سامانه اداره ثبت شرکتها پیگیری کنید. پس از اعلام اداره ثبت شرکتها، باید جهت حضور در اداره ثبت شرکتها وامضای ذیل دفاتر، اقدام نمایید.لازم به ذکر است که کلیه مراحل ثبت شرکت توسط وکلای مجرب مؤسسه حقوقی اسپادانا قابل انجام خواهد بود.