بسم الله الرحمن الرحیم

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی در اصفهان:

شرکت تضامنی یا General Partnership شركتی است كه تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسؤولیت تضامنی تشكیل شود. اگر دارائی شركت برای تأدیه تمام قروض كافی نباشد، هر یك از شركاء مسئول پرداخت تمام قروض شركت است. هر قراری كه بین شركاء برخلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث كأن لم یكن خواهد بود (ماده ۱۱۶قانون تجارت).

چنان‌چه از تعریف شركت تضامنی برمی‌آید، این شركت از نوع شركت‌های اشخاصی است كه برخلاف شركت‌های سرمایه، اصالت با خود شركای شركت و میزان اعتبار آن‌هاست، نه میزان سرمایه آن‌ها در شركت. به همین جهت در شركت تضامنی كلیه شركاء مسئول تعهدات شركت می‌باشند؛ چه در انجام معامله شخصاً مداخله داشته باشند؛ یا نداشته باشند یعنی هر یك از شركای شركت در مقابل تمامی تعهدات شركت مسؤول است. از آنجایی که پذیرش شراکت در یک شرکت تضامنی به معنای پذیرش مسئولیت نامحدود در قبال بدهی‌های شرکت است؛ چنین شراکتی می‌تواند یک ریسک باشد. بنابراین ثبت شرکت تضامنی برای افرادی که به هم اعتماد کامل دارند مانند پدر و فرزند یا دو دوست معتمد که سرمایه چندانی هم برای تأسیس شرکت ندارند؛ مناسبتر است.علاوه بر این، اشخاصی که به دنبال کسب اعتماد مشتری هستند مانند صرافی‌ها نیز می‌توانند از ثبت شرکت تضامنی بهره ببرند. اکثر شرکتهای تضامنی شرکتهایی هستند که رابطه مستقیم با پول را دارند، مانند شرکتهای صرافی.

نام شرکت تضامنی

نام شرکت تضامنی بیانگر مسئولیت شرکاست. هنگام انتخاب نام شرکت تضامنی توجه کنید که قید عبارت شرکت تضامنی و اسم حداقل یکی از شرکا الزامی است. اگر اسم تمام شرکا در نام شرکت آورده نشود باید بعد از اسم شرکایی که اسمشان قید شده از عبارت­هایی مانند “و شرکا” یا ” و برداران” استفاده کرد. اعتبار شرکت در گرو اعتبار شرکاست.

سرمایه ثبت شرکت تضامنی

سرمایه شرکت تضامنی می‌تواند نقدی و یا غیر نقدی باشد. اگر سهم یکی از شرکا غیر نقدی است باید معادل ریالی آن تعیین شود.

مدیرعامل شرکت تضامنی

اداره شرکت تضامنی بر عهده مدیرعامل است. انتخاب مدیرعامل از بین اعضای شرکت یا خارج از اعضای شرکت امکان پذیر است. تقسیم سود از وظایف مدیرعامل است که حین تقسیم سود باید مانند وکیل شرکا عمل کند.

با رای اکثریت اعضا می‌توان مدیرعامل را برکنار کرد. چنانچه دلیل برکناری مدیرعامل وجه قانونی نداشته باشد؛ وی می‌تواند جهت دریافت خسارت از شرکت اقدام کند.

زمانی که شرکت تضامنی، ضرر و زیان هنگفتی را متحمل می‌شود؛ مدیرعامل مجاز به تقسیم سود نیست؛ همچنین در انجام امور تجاری نیز اختیار تام ندارد.

تعهدات شرکا در قبال طلبکاران شخصی

طلبکار شخصی یکی از شرکا مجاز به مطالبه طلب خود از شرکت نیست اما اجازه دارد که برای وصول طلب خود نسبت به سهم بدهکار از سود شرکت یا سهمی که در اثر منحل کردن شرکت به او می‌رسد؛ اقدام کند.

اگر اموال شخصی بدهکار یا سهم وی از سود شرکت کمتر از بدهی او باشد؛ طلبکار مجاز به ارائه تقاضانامه مبنی بر انحلال شرکت است.

تعهدات شرکا در قبال طلبکاران شرکت

از آنجایی که شراکت در شرکت تضامنی به معنای پذیرش مسئولیت تضامنی است؛ تک تک شرکا در برابر بدهی‌ها مسئول هستند.

حتی اگر اموال شرکت جهت ادای کامل بدهی‌ها کافی نباشد؛ طلبکاران مجاز به اخذ طلب خود از یک نفر، از شرکا یا همگی آن‌ها هستند. حتی اگر میزان بدهی بیشتر از میزان سهم یکی از شرکا باشد؛ باز هم در قبال پرداخت بدهی موظف است.

ویژگی های شرکا و یا سهامداران شرکت های تضامنی :

دارا بودن تابعیت ایران و سکونت در ایران

پیرو یکی از ادیان رسمی کشور یران

داشتن صلاحیت فردی نداشتن سابقه چک برگشتی رفع سوء اثر نشده در شبکه بانکی کشور

نداشتن بدهی غیر مجاز به مؤسسات اعتباری

نداشتن سمت مدیر عامل، عدم عضویت در هیئت مدیره و همچنین نداشتن همزمان سهم یا سهم الشرکه در سایر صرافی ها و یا مشارکت همزمان در تأسیس صرافی های دیگر

تعیین تکلیف بدهی قطعی مالیاتی در اجرای ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی:

۱) دو برگ تقاضانامه

۲) دو برگ شرکت‌نامه

۳) دو نسخه اساسنامه

۴) فتوکپی شناسنامه‌ی شرکا

۵) مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز .

جهت ثبت شرکت تضامنی و مشاوره رایگان ثبت شرکت با کارشناسان مؤسسه حقوقی اسپادانا تماس بگیرید.